Hakkında

İlk ve orta öğrenimini İsviçre’de tamamladıktan sonra 1992 yılında Fribourg/ İsviçre Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kabul edilerek Tıp eğitimine başladı. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesine geçiş yaptı ve 1998 yılında buradan mezun oldu. 1999 yılında girdiği tıpta uzmanlık sınavını kazanarak Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi asistanlığına başladı. 2004 yılında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ihtisasını tamamlayarak Genel Cerrahi uzmanı oldu. 2004 yılında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Genel Cerrahi uzmanı olarak atandı.

2006-2008 yılları arasında Milan/ İtalya’da bulunan “European İnstitute of Oncology” Hastanesi Meme Cerrahisi kliniğinde Prof. Dr. U. Veronesi Başkanlığında önce gözlemci, ardından araştırma görevlisi ve meme kanseri cerrahı olarak çalışmalarına devam etti. Aynı dönemde Milan Üniversitesinde Senolojide (Meme Bilimi) Master derecesi aldı.

Avrupa'da Seneloji (Meme Bilimi) üzerine Yüksek Lisans yapan ilk Türk.

Prof. Dr. Müjgan Çalışkan, Avrupa’da Seneloji (Meme Bilimi) üzerine Yüksek Lisans yapan ilk Türk’dür.

2010 yılında Sağlık Bakanlığı yurtdışı Cerrahi Onkoloji alanında eğitim bursu almaya hak kazanarak 2010-2011 yılları arasında Seul/ Güney Kore Cumhuriyeti’nde bulunan Yonsei Üniversitesinde Genel Cerrahi kliniğinde araştırma görevlisi ve cerrah olarak aktif görev aldı. Aynı dönemde Robotik Cerrahi Sertifikası aldı.

2010 yılında Türk Cerrahi Yeterlilik Belgesini aldı. 2012 yılında Vienna/ Avusturya ‘da Avrupa Meme Cerrahisi Yeterlilik Belgesi (Meme Cerrahisi Board’u) aldı.

Avrupa Cerrahlık Kurulundan Meme Cerrahisi üzerine sertifika alan ilk Türk Cerrah.

Prof. Dr. Müjgan Çalışkan, Avrupa Cerrahlık Kurulundan Meme Cerrahisi üzerine sertifika alan ilk iki Türk Cerrahtan biridir. (Hürriyet – 30 Mart 2012)

2014 yılında Londra/ İngiltere’de Intraoperatif Radyoterapi (TARGIT) ve 2015 yılında Düseldorf/ Almanya’da Onkoplastik Meme Cerrahisi Sertifikası aldı.

2013 yılında Genel Cerrahi bilim dalında Üniversite Doçenti ünvan ve yetkisi verildi. 2018 yılında Genel Cerrahi Profesörü ünvanını aldı ve halen İstanbul Medipol Üniversitesi’nde Genel Cerrahi kliniğinde Genel cerrah ve meme cerrahı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesi 4. sınıf koordinatörlüğünü yürütmektedir. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları alanında Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalara sahiptir.

Çalışmaları süresince genel ve kanser cerrahisi konusunda yapılan ulusal ve uluslararası klinik çalışmalarda da aktif görev alan Müjgan Çalışkan Evren’in bu konularda pek çok bilimsel yayını bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca yılda 1000’e yakın ameliyata katılarak on binlerce hastaya ulaştı. Türk Tabipler Birliği, Türk Cerrahi Derneği, Meme Hastalıkları Derneği, Robotik Cerrahi Derneği ve Acil ve Travma Derneği üyesidir.

İyi düzeyde Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Almanca bilen Müjgan Çalışkan Evren, evli ve bir çocuk annesidir.

Prof. Dr. Müjgan Çalışkan Evren - Logo

Özel İlgi Alanları

Meme Sağlığı ve Cerrahisi
Tiroid Cerrahisi
Laparoskopik Cerrahi
Robotik Cerrahi
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

İstanbul Onkoloji Hastanesi

Cevizli Mah. Talatpaşa Cad. No : 75 Posta Kodu: 34846 Maltepe - İSTANBUL
Telefon : (0216) 457 37 37
Faks : (0216) 457 38 00
Whatsapp : 0549 457 3737

Sosyal Medya hesaplarımı takip edin, son gelişmelerden haberdar olun.